Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Dolny Śląsk przyjazny niepełnosprawnym

W listopadzie 2011 roku Dolny Śląsk uznany został za Region Najbardziej Przyjazny Młodzieży (MYFER) w konkursie organizowanym przez Zgromadzenie Regionów Europy (AER). Nagrodę podczas walnego zgromadzenia AER „Regiony zarządzają globalizacją”, odebrał  marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Dolny Śląsk przyjazny niepełnosprawnym, nagroda MYFERNagroda przyznawana jest raz na dwa lata od roku 2001 przez Zgromadzenie Regionów Europy (AER), którego członkiem jest Województwo Dolnośląskie. W tym roku konkurencja była bardzo trudna i w wyścigu do nagrody MYFER pokonaliśmy tak doświadczone w tej dziedzinie regiony jak  m.in. portugalskie Azory, Jönköping w Szwecji czy francuski region Langwedocja-Roussillon.  Tematem tegorocznego konkursu było „Społeczne włączenie niepełnosprawnej młodzieży”. Dolny Śląsk jako Region Najbardziej Przyjazny Młodzieży zdobył uznanie jury za działania zmierzające do włączenia młodzieży niepełnosprawnej w nurt życia społecznego a także zmianę sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Stypendia to kolejny projekt, który sprawia, że Dolny Śląsk jest regionem przyjaznym niepełnosprawnym. Kursy językowe, wakacyjne obozy i kolonie, podłączenie Internetu, a nawet dojazdy do szkoły – wszystko dzięki stypendiom, jakie niepełnosprawnym dzieciom ufundował marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec w ramach programu „Sprawny uczeń”. Jego stypendyści odebrali symboliczne czeki 10 grudnia 2011 roku.  Dolnośląski Program Pomocy Uczniom Niepełnosprawnym „Sprawny uczeń” to pierwszy tego typu program w Polsce, finansowany z budżetu samorządu województwa. W jego ramach w roku szkolnym 2011/2012 jednorazowe stypendia otrzyma 383 uczniów! Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 400.000 zł. Program będzie wspierał jednorazowymi stypendiami niepełnosprawnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Jednorazowe stypendia przeznaczone mogą być na zakup przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę. Uczniowie będą też mogli zapłacić za zajęcia rehabilitacyjne, kursy doszkalające, obozy, kolonie czy zakwaterowanie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.