Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Dolny Śląsk świętuje

Dolny Śląsk – województwo, region, mała ojczyzna i powód dumy. Każdego roku odkrywamy i poznajemy go na nowo. Dziś obchodzimy Święto Województwa Dolnośląskiego. Z tej okazji w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbyła się uroczysta XLI Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Święto Województwa Dolnośląskiego, obchodzone już po raz czwarty, to okazja do spotkania władz regionu z parlamentarzystami z Dolnego Śląska, senatorami i europarlamentarzystami, przedstawicielami środowisk naukowych, prezydentami miast, burmistrzami i starostami. To także okazja do podziękowań dla osób i instytucji  zasłużonych dla Dolnego Śląska.

Marszałek Rafał Jurkowlaniec wręczył Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu. Laureatami tych wyróżnień zostali:

Grażyna Orłowska-Sondej – dziennikarka, autorka wielu reportaży, pomysłodawczyni i prowadząca program „Studio Wschód” emitowany na antenie TVP Wrocław. Jej akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  to wielkie dzieła ratowania kresowych cmentarzy na Ukrainie.

Marcin Rybak – dolnośląski dziennikarz działu Wydarzenia Gazety Wrocławskiej, specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym . Od kilkudziesięciu lat rzetelnie i z zachowaniem najwyższych standardów dziennikarstwa relacjonuje wydarzenia z Dolnego Śląska. Jego artykuły podnoszą poziom świadomości społecznej mieszkańców regionu.

prof. dr hab. med. Andrzej Lange – Kierownik Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, transplantologii, hematologii i immunologii klinicznej. Od 25 lat jest czynnym transplantologiem komórek krwiotwórczych oraz autorem ponad 200 opracowań naukowych o międzynarodowym znaczeniu. Do sierpnia 2013 roku w DCTK wykonano ponad tysiąc operacji przeszczepień szpiku. Prof. Andrzej Lange jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród naukowych.

Grzegorz Dzik  – przewodniczący Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która stworzyła  m.in. poradnię onkologiczną, hematologiczną, przeszczepów szpiku i skaz krwotocznych, centrum rehabilitacji oraz oddział przeszczepiania szpiku. Od lat zbiera pieniądze na rzecz budowy „Przylądka Nadziei” -  nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dzięki fundacji powstał nowoczesny Oddział Intensywnego Nadzoru Medycznego oraz Akademicki Zespół Opieki Paliatywnej.

Piotr Napierała – przewodniczy Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Autor i współautor licznych projektów i ekspertyz technicznych dotyczących wzmacniania i konserwacji zabytków. Zaangażowany w konserwację m.in. Kościoła Pokoju w Świdnicy, barokowego zespołu pocysterskiego w Krzeszowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, licznych obiektów we Wrocławiu, pałaców w Radomierzycach, Książu, klasztorów w Cieplicach i we Wrocławiu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.