Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Dwa lata po powodzi w Bogatyni

Występy artystyczne i uroczyste wręczenie odznaczeń – to najważniejsze punkty dzisiejszej akademii upamiętniającej akcję przeciwpowodziową w Bogatyni sprzed dwóch lat. Wśród uczestników był marszałek Rafał Jurkowlaniec, który otrzymał od władz miasta honorową statuetkę „Przyjaciel Gminy Bogatynia”.

Dzisiaj w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, w drugą rocznicę powodzi, odbyło się spotkanie z „Darczyńcami Bogatyni”. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, ale również wiele prywatnych osób, które bezinteresownie wsparły Bogatynię w 2010 roku.

Głównym punktem spotkania była akademia, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia oraz wyświetlono film dokumentalny upamiętniający wydarzenia sprzed dwóch lat. Władze miasta ufundowały symboliczne statuetki „Przyjaciel Gminy Bogatynia”, które trafiły w ręce osób zaangażowanych w pomoc dla miasta podczas powodzi. Jedna ze statuetek trafiła w ręce marszałka Rafała Jurkowlańca, który w 2010 roku pełnił funkcję Wojewody Dolnośląskiego i energicznie zaangażował się w akcję ratunkową, a później zabiegał o pomoc materialną dla powodzian.

W drugiej części dzisiejszych uroczystości goście wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na moście im. Darczyńców Bogatyni oraz otwarciu parku im. Darczyńców Bogatyni.

***

W sierpniu 2010 roku w wyniku intensywnych opadów deszczu wylała rzeka Miedzianka, będąca dopływem Nysy Łużyckiej. Pod wodą znalazła się niemal cała Bogatynia. Ponadto po ulewnym deszczu poziom wody podniósł się na tyle, że nie wytrzymała zapora na rzece Witce. Zapora pękła. Woda zalała okoliczne miejscowości w tym Radomierzyce i Koźlice, a następnie dotarła do Zgorzelca. W sumie poszkodowanych w sierpniowej powodzi zostało 100 miejscowości z 9 powiatów oraz 39 gmin.

Możliwość komentowania jest wyłączona.