Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Firma Borgers Polska inwestuje w Złotoryi

Zlotoryja1141. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane. Werner Borgers, szef koncernu Borgers AG odebrał w środę, 3 lutego br. dokument, na mocy którego w Złotoryi powstanie fabryka niemieckiego producenta tekstyliów dla branży automotive. W praktyce oznacza to początkowo 150 nowych miejsc pracy w regionie, a docelowo nawet 600. Złotoryja przeżywa od kilku miesięcy prawdziwy inwestycyjny boom. To najchętniej wybierane miejsce do inwestowania w legnickiej strefie w ubiegłym roku.

 

Budowa zakładu firmy Borgers Polska ruszy wiosną br. O inwestycję wartą w pierwszym etapie ponad 127 mln zł, a docelowo nawet 220 mln zł walczyło kilka lokalizacji w Polsce. W projekt zaangażowanych było wielu partnerów m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, władze Złotoryi, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ostatecznie koncern zdecydował się ulokować swój biznes na ponad 10-hektarowej działce w Złotoryi.

 

- Oferta Złotoryi była przygotowana perfekcyjnie, a współpraca z lokalnym samorządem i strefą układała się fantastycznie od samego początku. Firma Borgers jest solidnym pracodawcą, który na przestrzeni 150 lat swojego istnienia nigdy nie zamknął żadnego swojego zakładu. Jesteśmy też uznawani za jednego z najlepszych niemieckich pracodawców. Chcemy być nim także tutaj. Bardzo się cieszę, że możemy rozwijać swój biznes w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – powiedział dziś Werner Borgers, prezes zarządu koncernu Borgers AG.

 

Borgers AG to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern jest dostawcą m.in. obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów. Borgers Polska sp. z o.o. jest pierwszą inwestycją niemieckiej grupy Borgers AG w Polsce. Firma ma swoje oddziały w Niemczech (siedziba główna w Bocholt), Belgii, Czechach, a także w USA (2 zakłady) i w Chinach (3 fabryki) – łącznie 24 lokalizacje na całym świecie. Zatrudnia ok. 6 tys. pracowników, a roczny obrót całej grupy to ponad 700 mln euro. Do największych klientów firmy należą Volkswagen Group, Daimler, BMW, Volvo, GM i PSA Peugeot-Citroen.

 

- Serdecznie witam w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmę Borgers, gratuluję nowej inwestycji i życzę owocnej współpracy z samorządem Złotoryi oraz mieszkańcami regionu. Już dziś zapraszam koncern do uczestnictwa w Dolnośląskim Klastrze Motoryzacyjnym, w którym znajdzie otwarte na współpracę firmy z branży automotive oraz w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym. Z jego pomocą przedsiębiorstwo może kształcić wyspecjalizowane kadry do swojego zakładu w ramach klas patronackich – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Dzięki inwestycji w Strefie, firma z Bocholt stanie się największym pracodawcą w powiecie złotoryjskim. Wg deklaracji Borgers, rozpoczęcie produkcji planowane jest na styczeń 2017 r. Do tego czasu powstanie pierwsza hala o powierzchni 15 tys. m kw. Zakład będzie się sukcesywnie rozbudowywał i zwiększał zatrudnienie do 600 osób. Już w styczniu ruszyła rekrutacja na stanowiska managerskie. Poszukiwani są managerowie ds. HR, jakości, produkcji i logistyki. Dla powiatu złotoryjskiego, w którym poziom bezrobocia sięga blisko 25% to szansa na zupełną zmianę koniunktury gospodarczej. Co więcej, władze Złotoryi zapowiadają dalszy rozwój i przyciąganie kolejnych inwestycji.

 

- Wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną wytypowaliśmy już ponad 19 ha gruntów, które chcemy włączyć w obręb Strefy. To działki, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego są już przeznaczone na cele przemysłowe. Posiadają też niezbędną infrastrukturę techniczną. Chcemy jak najszybciej złożyć wniosek o rozszerzenie naszej podstrefy i już dziś zapraszamy kolejnych inwestorów do Złotoryi – mówi gospodarz miasta, burmistrz Robert Pawłowski.

 

Miniony rok był wyjątkowym czasem dla gminy. W podstrefie Złotoryja zainwestowały firmy Bisek-Asfalt – producent mas bitumicznych oraz Schneider Pojemniki Transportowe – wytwarzający specjalistyczne pojemniki i kosze przeznaczone do transportu i magazynowania gotowych produktów oraz Borgers Polska. Łącznie, dzięki inwestycjom tych trzech firm, w podstrefie powstanie w najbliższym czasie co najmniej 245 nowych miejsc pracy, a planowana wartość inwestycji, które zamierzają zrealizować przedsiębiorstwa, to ponad 179 mln zł.

 

- Dziś w ponad 44-hektarowej podstrefie w Złotoryi pozostało nam zaledwie 6,34 ha wolnej powierzchni inwestycyjnej. Taki urodzaj gospodarczy na tym terenie cieszy i wzmacnia przekonanie, że Dolny Śląsk, a zwłaszcza rejon Złotoryi, to atrakcyjne miejsca do prowadzenia biznesu. Wspieramy lokalne władze w procesie włączania kolejnych gruntów do LSSE i podkreślamy, że jesteśmy otwarci na każdego inwestora – także, a nawet przede wszystkim – na małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą liczyć na największy poziom pomocy publicznej w postaci ulg aż do 45% kosztów inwestycji – informuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Strefy Ekonomicznej.

 

Podstrefa Złotoryja położona jest w bliskiej odległości od centrum miasta, 12 km od autostrady A4 i 49 km od granicy z Czechami. Pełną ofertę inwestycyjną tej, jak i innych podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej można znaleźć na stronie internetowej strefy pod adresem: http://lsse.eu/ w zakładce podstrefy LSSE.

Możliwość komentowania jest wyłączona.