Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Królowa Sportu dla Żmigrodu

Żmigród jest czwartą gminą na Dolnym Śląsku, która wybudowała lekkoatletyczne boisko w ramach unikatowego w skali kraju programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Samorząd województwa przeznaczył na budowę 314 tys. zł. W uroczystości otwarcia kompleksu wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

 Od dziś uczniowie z Gminazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie mają do dyspozycji:

- czterotorową bieżnię o długości 200 m z nawierzchnią syntetyczną,

- czterotorową bieżnię do sprintu o długości 100 m z nawierzchnią syntetyczną,

- dwie skocznie w dal,

- skocznię wzwyż,

- koło do pchnięcia kulą,

- trawiaste boisko do piłki nożnej,

Podczas dzisiejszej uroczystości marszałek Rafał Jurkowlaniec pogratulował władzom gminy tak wspaniałego boiska, a młodym sportowcom życzył samych sukcesów. Uroczystość zakończyły zawody lekkoatletyczne z udziałem uczniów gimnazjum im. Macieja Rataja. Całkowity koszt budowy żmigrodzkiego boiska wyniósł 628 tys. zł, z czego 314 tys. zł to dotacja z budżetu województwa.

W sumie związku z uruchomieniem programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” w 2013r. do 16 jednostek samorządu terytorialnego z regionu trafiło 5 mln zł (lista poniżej). Przyznane miastom i gminom dotacje z budżetu województwa wahały się od 200 do 340 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom do końca 2013r. na Dolnym Śląsku powstanie aż 16 takich boisk lekkoatletycznych. Program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” będzie kontynuowany przez następne dwa lata. Tym samym do końca 2015 roku w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu to około 600 tys. zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacają samorządy.

***

Samorząd województwa przeznaczył również 10 tys. zł a Ministerstwo Sportu i Turystyki 60 tys. zł. na realizację programu „Upowszechnianie Królowej na Dolnym Śląsku”. Dzięki tym pieniądzom na wszystkich 16 kompleksach lekkoatletycznych, które zostaną ukończone w tym roku, pracować będzie 27 trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego. Profesjonalne zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych i gimnazjów. Tematyka zajęć obejmuje m.in. nauczanie techniki biegu przez płotki, pchnięcia kulą i skoku w dal. Plan został opracowana tak, aby uczestnicy poznali zasady jakimi rządzą się poszczególne konkurencje lekkoatletyczne. Za realizację programu szkolenia młodzieży na boiskach lekkoatletycznych odpowiada Dolnośląska Federacja Sportu przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zajęcia odbywają się bezpłatnie 3 razy w tygodniu, między godz. 14.30 i 16.00, w dwóch grupach pod okiem specjalistów z kwalifikacjami kierunkowymi lub pedagogicznymi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.