Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Letia i Strefa od teraz razem

Letia Business CenterLegnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko grunty i ulgi dla inwestorów. W LSSE działają klastry branżowe i tematyczne, budowane są hale pod wynajem, a od niedawna spółka dysponuje też parkiem technologicznym. Wszystko za sprawą przejęcia od KGHM Polska Miedź większościowego parkietu (84,9%) akcji Legnickiego Parku Technologicznego LETIA S.A.

Dzięki wymianie akcji z KGHM Polska Miedź legnicka strefa wzbogaciła się o ponad 10 tys. m2 przestrzeni biznesowej w dwóch lokalizacjach – przy ul. Rycerskiej i Złotoryjskiej w Legnicy, pracownie, wirtualne biuro, laboratoria, centrum szkoleniowe i prawie 30 ha terenów inwestycyjnych w okolicach legnickiej Huty Miedzi, autostrady A4 i nowo budowanej drogi ekspresowej S3. Zyskała też ważnego partnera biznesowego jakim jest KGHM Polska Miedź. Koncern otrzymał w zamian za akcje LETII 12,24% udziałów w LSSE.

LETIA – biznesowe centrum Legnicy

- LETIA to więcej niż biura. To także idealne miejsce na koncerty, szkolenia, wystawy i warsztaty. Cele LETII i strefy są zbieżne. Chcemy wykorzystać potencjał Parku i stworzyć w nim przestrzeń dla biznesu jakiej w tej części regionu jeszcze nie było. To tutaj swoje miejsce spotkań będą mieli m.in. partnerzy klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego działających w strefie. Oferta LETII połączona z opieką inwestycyjną i wsparciem strefy w rozwijaniu biznesu to pakiet dla najbardziej wymagających klientów  – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Letia Business Center to jedyny w Legnicy biurowiec klasy A o powierzchni 8 tys. m2. Jest to obiekt w pełni multimedialny i zapewniający komfort pracy. Przedsiębiorcy mogą tu skorzystać m.in. z dostępu do najnowszego specjalistycznego sprzętu w laboratorium komputerowym oraz pracowni szybkiego prototypowania i druku trójwymiarowego. To wszystko sprawia, że LETIA jest też prestiżowym adresem dla firm, które szukają powierzchni biurowej i konferencyjnej do rozwijania swojego biznesu. Usługa wirtualnego biura z obsługą prawną, administracyjną i promocyjną to jedna z możliwości jakie daje firmom Legnicki Park Technologiczny LETIA.

LSSE – nowa jakość strefy ekonomicznej

Pomysł przejęcia Legnickiego Parku Technologicznego LETIA pojawił się kilka miesięcy temu i związany był m.in. z nową koncepcją funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce zaproponowaną przez Ministerstwo Gospodarki. 14 działających w kraju stref ma nie tylko dawać przedsiębiorcom ulgi, ale także cały pakiet wsparcia połączony z edukacją, współpracą z samorządami, budową infrastruktury drogowej oraz rozwijaniem innowacyjnych aspektów działalności firm.

- Oprócz możliwie najlepszej oferty inwestycyjnej, przedsiębiorcy powinni uzyskiwać w strefie ekonomicznej wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Na co dzień potrzebują swoistego centrum przedsiębiorczości, w którym mogliby łączyć swój potencjał, dokształcać pracowników, czerpać wiedzę z zakresu wsparcia unijnego i nawiązywać kontakty biznesowe, tak cenne zwłaszcza z perspektywy lokalnego rynku pracy oraz współpracy z samorządami. Dzięki LETII, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stanie się jedną z takich stref plus – mówi Dorota Włoch, wiceprezes LSSE.  

Legnicka strefa rośnie w siłę

Włączenie do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Parku LETIA S.A. oznacza w praktyce zwiększenie konkurencyjności LSSE, w zestawieniu z pozostałymi 13 strefami ekonomicznymi w kraju. Część z nich posiada już prężnie działające parki technologiczne, które z powodzeniem wspierają rozwój przedsiębiorczości. Są to m.in. Krakowski Park Technologiczny czy Bałtycki Park Nowych Technologii w Gdyni.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stale dostosowuje swoją ofertę do potrzeb inwestorów. Od listopada 2015r, dzięki rozszerzeniu strefy o grunty w Jaworze, Męcince, Miękini, Zgorzelcu i Iłowej, jej obszar to już ponad 1760 ha zlokalizowanych w 21 podstrefach. Wyjątkowym w skali kraju terenem inwestycyjnym jest Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor. To największy projekt gospodarczy w pasie nowo budowanej drogi ekspresowej w Polsce i oferta, którą w tej chwili LSSE prezentuje kilku firmom poszukującym miejsca do inwestowania. W ubiegłym roku teren ten został wybrany do finałowej dwójki najlepszych na świecie lokalizacji pod budowę fabryki koncernu motoryzacyjnego Jaguar-Land Rover.

Z myślą o mniejszych firmach w LSSE budowana jest hala pod wynajem w Głogowie. W ubiegłym roku strefa wspólnie z Gminą Miejską Głogów i firmą NCC Spec Bau utworzyła tam spółkę Głogowski Park Przemysłowy. Budowa pierwszej hali zakończy się we wrześniu br.

LSSE jest też liderem trzech klastrów tematycznych: motoryzacyjnego, lotniczego i edukacyjnego, w których firmy i instytucje wspierają rozwój branż automotive i lotniczej oraz pracują na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego dostosowanego do potrzeb rynku pracy.

- Dziś Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to już nie „sklep z działkami inwestycyjnymi”. To najlepsza oferta dla biznesu. Liczby mówią same za siebie. W ostatnich miesiącach firmy zdecydowały się zainwestować tutaj ponad 250 mln zł i zadeklarowały stworzenie ponad 500 nowych miejsc pracy. Na finiszu są rozmowy z kolejnymi inwestorami. Same tereny inwestycyjne to nie wszystko. Liczy się kompleksowe wsparcie, współpraca z samorządami i otwartość na innowacyjne pomysły przedsiębiorstw – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Statystyki dotyczące 19 lat istnienia strefy prezentują się jeszcze lepiej – ponad 12,6 tys. zatrudnionych osób i 7,57 mld zł zainwestowanego kapitału. Zgodnie z obowiązującym prawem strefy ekonomiczne będą funkcjonowały do 2026r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.