slovenia3-300x169„Możliwości biznesowe pomiędzy Słowenią i Polską” to temat spotkania, które odbyło się 19 stycznia br. we Wrocławiu i było okazją do rozmów o stanie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Słowenią oraz zapoznania się z ofertą inwestycyjną tych państw. Przedstawiciele kilkudziesięciu słoweńskich firm, władz Słowenii i instytucji otoczenia biznesu gościli we Wrocławiu z okazji inauguracji projektu „Slovenia Centre – I feel Slovenia” odbywającego się w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Ręcznej. Projekt zakłada m.in. cykl spotkań biznesowych i społecznościowych służących kreowaniu kontaktów biznesowych pomiędzy państwami. Atuty inwestowania na Dolnym Śląsku prezentowali przedstawicielom Słowenii m.in. Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

 

Delegacja słoweńskiego biznesu, na czele ze Zdravko Počivalškiem – Ministrem Rozwoju Gospodarczego i Technologii prezentowała potencjał Słowenii, jako miejsca otwartego na nowe inwestycje, rozwijającego się prężnie i mającego dobre relacje z Polską. Zarówno strona polska – reprezentowana m.in. przez wiceministra Rozwoju Regionalnego RP – Radosława Domagalskiego, jak i słoweńska podkreślały w trakcie spotkania dynamikę polsko-słoweńskich kontaktów gospodarczych.

– Systematycznie rosną obroty handlowe między naszymi krajami. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku wzrosły one o ponad 5% w porównaniu z rokiem poprzednim i przekroczyły 1 miliard euro – mówił wiceminister Radosław Domagalski.

Zdravko Počivalšek wspomniał o dobrych praktykach stosowanych przez stronę polską – m.in. o aktywnej promocji polskiej gospodarki oraz terenów inwestycyjnych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a także pozytywnych opiniach słoweńskich firm obecnych na polskim rynku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm takich jak m.in.: Gorenje, KRKA (branża farmaceutyczna), RIKO GROUP (ekologiczne budownictwo energooszczędne, rozwiązania dla przemysłu, energetyki itp.), GGE d. o. (zarządzanie projektami energooszczędnymi, audyty energetyczne), Telekom Slovenije D.D. (operator systemów komunikacyjnych), Evrosad Group (produkcja i dystrybucja jabłek) czy Petrol (dystrybucja paliw).

Potencjał Polski, a przede wszystkim Dolnego Śląska, jako idealnego miejsca do prowadzenia biznesu prezentowali w trakcie spotkania prezesi dwóch dolnośląskich stref ekonomicznych: legnickiej i wałbrzyskiej. W trakcie panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Sławomira Majmana, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Rafał Jurkowlaniec – prezes LSSE przekonywał o atutach legnickiej strefy, które sprawiły, że spółka wydała już 141 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na jej terenie. –Firmy obecne w legnickiej strefie zainwestowały tutaj 7,34 mld zł. Utworzyły też ponad 12 tys. nowych miejsc pracy. Nasza oferta to nie tylko grunty, chociaż te oceniane są jako jedne z najlepszych w Europie. To także doskonałe położenie na styku granic, dostęp do wyspecjalizowanych kadr oraz profesjonalna obsługa inwestorów polegająca m.in. na organizacji warsztatów, szkoleń, Forum HR oraz przydzielenia każdej firmie opiekuna – osoby, która zawsze służy pomocą i radą, jest najbliżej przedsiębiorstwa, wspiera i pomaga. Wszystko po to, aby firmy czuły się tu dobrze i rozwijały swój biznes w przyjaznym otoczeniu– mówił Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zachęcał także do zapoznania się z ofertą klastrów obecnych w strefie: motoryzacyjnego, lotniczego i edukacyjnego, które także dla firm z zewnątrz mogą być źródłem wiedzy eksperckiej i płaszczyzną wymiany doświadczeń biznesowych.

Forum, w którym uczestniczyły dolnośląskie strefy było jednym z punktów programu Słoweńskiego Centrum – I feel Slovenia organizowanego w dniach 19-20 stycznia w stolicy Dolnego Śląska. okazją do realizacji projektu są Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, w których drużyna słowacka także bierze udział.

 

 „Business opportunities between Slovenia and Poland”, Foto: Pan Slovenian Shareholder’s Association Institute (http://www.vzmd.si)