Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Nowe możliwości dla Jawora

DSAG_1Wielu partnerów, jeden cel – utworzenie na ponad 420 ha Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG S3 Jawor) – miejsca o najlepszych warunkach do prowadzenia biznesu na Dolnym Śląsku. Aby tak się stało siły połączyły: Ministerstwo Gospodarki, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, władze Województwa Dolnośląskiego, Powiat i Gmina Jawor oraz Gmina Męcinka. Dziś w Jaworze uroczyście podpisano porozumienie na rzecz budowy DSAG-u – S3 Jawor, które precyzuje zakres prac i obowiązków jakie stoją przed partnerami projektu.

 

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor to ponad 420 ha świetnie skomunikowanych i przygotowanych terenów inwestycyjnych dostępnych zarówno dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Usytuowana na terenie gmin Jawor i Męcinka Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej ma być jedną z podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; miejscem w którym przedsiębiorcy znajdą nie tylko doskonałe tereny inwestycyjne, ale także wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu, kadrę wykwalifikowanych pracowników i dogodny system komunikacyjny.

 

Aby strefa mogła powstać, gminy Jawor i Męcinka podjęły na przełomie czerwca i lipca uchwały w sprawie utworzenia DSAG-u, wskazując ponad 420 ha gruntów wchodzących w skład przyszłej podstrefy LSSE. Ostateczna decyzja w sprawie powstania strefy aktywności gospodarczej będzie należała do Ministerstwa Gospodarki. Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki deklaruje pełne wsparcie dla idei powstania DSAG-u i przekonuje, że tereny te mają szansę stać się swoistym zagłębiem przemysłowym w tej części Dolnego Śląska.

 

- Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej będzie miejscem, w którym swój biznes mogą rozwijać duże koncerny oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Obszar ten jest świetnie przygotowany nie tylko pod względem gruntów. Potencjalnym inwestorom oferujemy także m.in. bazę wykwalifikowanych pracowników oraz możliwość wybudowania hal produkcyjno-magazynowych dostosowanych do ich potrzeb – mówiła w trakcie dzisiejszej uroczystości Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w MG.

 

Nie bez powodu teren ten ma być częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Stwarza to wyjątkowe warunki do prowadzenia biznesu.

 

- Objęcie terenu DSAG – S3 Jawor obszarem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wzbogaci ofertę o zachętę inwestycyjną w formie zwolnienia z podatku dochodowego zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać też z potencjału naszych klastrów: edukacyjnego, motoryzacyjnego i lotniczego oraz otrzymają wsparcie dedykowanych opiekunów z ramienia strefy. Osoby te pomogą im na każdym etapie procesu inwestycyjnego – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Największym beneficjentem utworzenia DSAG-u będzie Gmina Jawor, która planuje włączenie w obszar strefy ok. 388 ha. – Jesteśmy u progu utworzenia partnerstwa, które zmieni nie tylko Jawor ale i cały region na wiele lat. Gmina wspierana przez tak liczne grono partnerów jest na dobrej drodze rozwoju. Konsekwentnie realizujemy plan tworzenia nowych miejsc pracy. Jestem przekonany, że nowi inwestorzy w naszym mieście to tylko kwestia czasu. Nie ma tygodnia abyśmy nie otrzymywali zapytań o możliwość inwestycji na tym terenie – mówił Emilian Bera, burmistrz Jawora.

 

Tym co wyróżnia obszar Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej na tle innych terenów inwestycyjnych w kraju jest m.in. świetne skomunikowanie. Strefa usytuowana będzie przy budowanej drodze ekspresowej S3, będącej korytarzem z północy na południe Polski. Połączy ona porty w Szczecinie i Świnoujściu z granicą z Czechami w Lubawce. Realizacja budowy drogi wkracza w ważną fazę. Na rzecz powstania trasy współpracują rządy Polski i Czech. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju deklaruje, że do końca bieżącego roku Polska złoży wspólnie z Czechami wniosek o finansowanie ostatniego odcinka drogi S3 z programu UE CEF „Łącząc Europę”. W sierpniu wyłoniono też wykonawców odcinka trasy z Legnicy do Bolkowa. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2018 roku.

 

Formalności dotyczące powołania Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor jako podstrefy LSSE powinny zakończyć się do końca bieżącego roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.