Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Nowy „Korczak” czeka na maluchy

Dwa lata budowy, blisko 200 łóżek i koszt 61,5 mln złotych – to tylko kilka liczb opisujących nowy Pawilon Pediatryczny im. Janusza Korczaka, który jest już gotowy na przyjęcie małych pacjentów. Ale najważniejsze jest to, że co roku w nowoczesnych budynkach przy ul. Koszarowej pomoc znajdzie ponad 30 tysięcy dzieci. Dzisiaj, w uroczystym otwarciu nowej lecznicy wziął udział marszałek Rafał Jurkowalniec.

W nowym pawilonie pediatrycznym jest 198 łóżek. Sam budynek składa się z 3 części i jest połączony z „dorosłym” szpitalem łącznikiem. Wszystkie sale są jedno-, dwu- i maksymalnie trzyosobowe. Każda z nich posiada własną toaletę. Realizacja całego projektu kosztowała ponad 61 mln zł. Duży wkład, bo niemal 50 mln zł, w sfinansowanie budowy stanowiły środki unijne, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Pozostałą kwotę, czyli 11,7 mln zł, na inwencję przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego.

Rocznie opiekę pediatryczną znajdzie w szpitalu ponad 5,5 tys. dzieci, a 25 tys. małych pacjentów będzie mogło skorzystać z konsultacji w przyszpitalnych poradniach. Do nowego pawilonu szpitalnego zostały przeniesione wszystkie oddziały dziecięce z dotychczasowego szpitala przy al. Kasprowicza, a część z nich (przykładowo oddział psychiatryczny) została powiększona.

Nowy budynek mieści się w cichej i spokojnej okolicy, co z pewnością przyczyni się do podniesienia standardów leczenia dzieci. Z myślą o najmłodszych, dochodzących do zdrowia, został też stworzony nowoczesny plac zabaw. Nie wolno zapominać, że leczenie małych pacjentów ma swoją specyfikę. Dzieci które spędzają wiele czasu w szpitalu muszą w miarę normalnie uczyć się i bawić. Dlatego w szpitalu zostały zorganizowane specjalne świetlice, pełniące rolę sal rekreacyjnych oraz edukacyjnych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.