Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Nowy oddział dla maluchów

W Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu otwarto dziś nowy oddział, gdzie ratowane będzie życie najmłodszych pacjentów z całego Dolnego Śląska. Samorząd Dolnego Śląska przeznaczył na tą inwestycję prawie 400 tys. zł. W uroczystości wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Nowy Oddział Kliniczny Intensywnej Terapii Dziecięcej powstał dzięki zaangażowaniu pracowników, dyrekcji Akademickiego Szpitala Klinicznego oraz samorządu województwa. Blisko 400 tys. zł na wyposażenie oddziału przeznaczył marszałek województwa dolnośląskiego w ramach programu poprawy opieki perinatologicznej. Kolejne 300 tys. zł szpital dołożył z własnych środków.

Na ten oddział trafiają najmłodsi pacjenci z całego Dolnego Śląska oraz młodzież do 18 roku życia. Są to ofiary wypadków komunikacyjnych, pacjenci po skomplikowanych zabiegach neurochirurgicznych, dzieci leczone w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz pacjenci operowani w Klinice Laryngologii, Okulistyki i Ortopedii ASK. Anestezjolodzy z tego oddziału znieczulają małych pacjentów na salach operacyjnych, a także do badań tomografem i rezonansem magnetycznym.

W ramach przyznanej pomocy udało się zaopatrzyć oddział w nowoczesne inkubatory, sprzęt do wentylacji płuc i uniwersalne respiratory dla dzieci w różnym wieku. Kupiono też parawany panelowe oddzielające łóżka pacjentów oraz aktualizacje oprogramowania do respiratorów, inkubatorów otwartych i laryngoskopów. Ważną inwestycją był zakup urządzenia do terapii nerkozastępczej tzw. sztuczne nerki, która jest niezbędna do ratowania życia dzieci po zatruciach lekami lub grzybami. Kolejnym zakupem jest videolaryngoskop – alternatywa dla standardowych laryngoskopów, która dzięki wyposażeniu w kamery o wysokiej rozdzielczości i zintegrowane monitory LCD, pozwala jeszcze dokładniej badać wskazane miejsca.

W 2006r. Dolny Śląsk plasował się na jednym z ostatnich miejsc w rankingach śmiertelności okołoporodowej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy eksperci wymieniali nie zawsze właściwą opiekę nad kobietą w trakcie ciąży, a także niedoskonałą wczesną diagnostykę i braki sprzętowe. Z roku na rok sytuacja zaczęła się jednak poprawić m.in. dzięki programowi poprawy opieki perinatologicznej. Do 2011 roku osiągnęliśmy w tym zakresie poziom jakim nie może pochwalić się żadne inne województwo (wzrost o 2 prom.)

***

400 tys. zł przekazanych oddziałowi Klinicznemu Intensywnej Terapii Dziecięcej ASK to kolejny etap realizacji programu poprawy opieki perinatologicznej na Dolnym Śląsku. Pierwszy etap programu poprawy opieki nad kobietą w ciąży i rodzącymi na Dolnym Śląsku był prowadzony w latach 2008-2010. Wówczas 13 ośrodków w regionie, w tym Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Szpitala ASK, otrzymała od samorządu łącznie 3.000.540,07zł. Jeszcze w 2008 roku oddział intensywnej terapii dziecięcej ASK mógł przyjąć jednocześnie 4 noworodki. Był też jedyną placówką leczącą noworodki  z operacyjnymi wadami wrodzonymi. Pracujący tam zespół lekarzy zajmował się i zajmuje prowadzeniem tych dzieci przed, w trakcie (znieczulenie) i po zabiegu operacyjnym, pracując w ścisłej kooperacji z Kliniką Chirurgii Dziecięcej. Teraz lekarze będą mogli zająć się jednocześnie sześcioma małymi pacjentami.

Możliwość komentowania jest wyłączona.