Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Otwarcie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki

Połączenie funkcji parku technologicznego, inkubatora przedsiębiorczości dla firm z sektora MŚP, oraz miejsce przygotowania i realizacji unijnych projektów skierowanych do przedsiębiorców – tak w skrócie można określić zadania Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Koszt budowy Parku wyniósł 19 mln zł, z czego prawie 5 mln to fundusze unijne. W uroczystości otwarcia wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Przedsiębiorcy będą jednym z największych beneficjentów nowego  unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa. Na Dolnym Śląsku na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 300 mln euro.  Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej szansy w latach 2014-2020, tymczasem już dziś firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) doczekały się innej formy wsparcia – Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIN).

DPIN to tzw. Instytucja Otoczenia Biznesu,  której głównym celem jest komercjalizacja działalności badawczo-rozwojowej.  Zajmuje się ona problematyką i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań oraz technologii w przedsiębiorstwach z Dolnego Śląska i nie tylko. Główne obszary działalności DPIN-u to park technologiczny, oferujący wsparcie przedsiębiorstwom planującym rozpocząć współpracę z przedstawicielami nauki na rzecz wdrażania nowych technologii, inkubator technologiczny, dla początkujących firm z sektora MŚP, inkubator przedsiębiorczości dedykowany głównie nowym przedsiębiorstwom oraz projekty unijne – zarówno ich realizacji, jak i konsulting w przygotowywaniu projektu i dokumentacji.

W ramach rozwoju i komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych, znajdziemy takiej usługi, jak wytwarzanie serii próbnych wyrobów przeznaczonych do produkcji seryjnej, rozwój zintegrowanych systemów informatycznych czy przygotowanie prototypów konstrukcyjnych.

Park został powołany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, przy wsparciu Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, Coventry University Enterprise z regionu West Midlands (Wielka Brytania) oraz Politechniki Wrocławskiej. Obecnie do grona udziałowców dołączyła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park, na terenach której DPIN się znajduje. Budowa nowoczesnej siedziby zajęła dwa lata, a jej efekty możemy podziwiać przy ulicy Kwiatkowskiego We Wrocławiu.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 19 mln zł, z czego niemal 5 mln to pieniądze z programu operacyjnego dla Dolnego Śląska (RPO WD). Samorząd województwa jest większościowym udziałowcem Parku (59proc.).

Możliwość komentowania jest wyłączona.