Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
II Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

60 filmów z wybitnymi kreacjami aktorskimi, trzy miasta na Dolnym Śląsku, warsztaty i spotkania z gwizdami polskiego kina – wszystko to czeka na kinomanów z okazji II Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Dziś w Teatrze Polskim we Wrocławiu marszałek Rafał Jurkowlaniec symbolicznie otworzył Festiwal. Samorząd Dolnego Śląska jest współorganizatorem tego wydarzenia.  

 

Na oficjalnej gali, którą w Teatrze Polskim poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Piotr Gąsowski zjawiła się plejada polskich aktorek i aktorów, którzy swoimi kreacjami zapisali się  w historii naszej kinematografii. Otwierając Festiwal marszałek Rafał Jurkowlaniec miał okazję wręczyć Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Statuetki otrzymali: Krystyna Janda oraz Daniel Olbrychski.

Przez sześć dni (19-24 października) serce Festiwalu Aktorstwa Filmowego bić będzie w budynku Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. Właśnie tam wyświetlonych zostanie 60 filmów ze znakomitymi rolami, właśnie tam publiczność będzie mogła spotkać się z ulubionymi aktorami, tam odbędą się koncerty i warsztaty. W DCF wyświetlone zostaną nie tylko najnowsze polskie obrazy jak np. „Ida” z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską, „Papusza” z Jowitą Budnik i Zbigniewem Walerysiem, „Ostatnie piętro” z Januszem Chabiorem. Widzowie zobaczą przede wszystkim klasykę światowego kina m.in. „Bilardzistę” z wybitną kreacją Paula Newmana, „Milczenie owiec” z kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Jodie Foster, „Wall Street” z Michaelem Douglasem i wiele innych.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z aktorami. Podczas seansów w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można spotkać Daniela Olbrychskiego („Ziemia obiecana”), Andrzeja Chyrę („W imię…”), Zbigniewa Waleryśa („Papusza”), Roberta Gonerę („Dług”) czy Bogusława Lindę („Przypadek”).

Ważną częścią Festiwalu Aktorstwa Filmowego jest konkurs, podzielony na dwie kategorie. W pierwszej oceniane będą role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych. W drugiej jurorzy nagrodzą aktorów amatorów za najlepsze role w filmach krótkich. Nagrody (Złote szczeniaki) dla zwycięzców zostaną wręczone podczas gali zakończenia festiwalu 24 października w Teatrze Polskim.

Tegoroczny festiwal wykroczy również poza Wrocław, w centrum wydarzeń znajdą się również inne miasta na Dolnym Śląsku: Oleśnica (22-23 października) oraz Strzelin (20-21 października), właśnie tam zostanie wyświetlony m.in. „Mój rower” i będzie można się spotkać z Arturem Żmijewskim.

Szczegółowy program festiwalu: ZOBACZ

Możliwość komentowania jest wyłączona.