Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Pomoc dla Bogatyni

W sierpniu 2010 roku wyniku intensywnych opadów deszczu wylała rzeka Miedzianka, będąca dopływem Nysy Łużyckiej. Pod wodą znalazła się niemal cała Bogatynia. Ponadto po ulewnym deszczu poziom wody podniósł się na tyle, że nie wytrzymała zapora na rzece Witce. Pękła, a woda zalała okoliczne miejscowości w tym Radomierzyce i Koźlice, a następnie dotarła do Zgorzelca. W sumie poszkodowanych w sierpniowej powodzi zostało 100 miejscowości z 9 powiatów oraz 39 gmin.

Pomoc dla powodzian z BagatyniZniszczone zostały domy, drogi i mosty. Teraz samorządy szacują straty w infrastrukturze. Uszkodzonych zostało 870 obiektów, z czego do rozbiórki zakwalifikowano 46. W powiecie zgorzeleckim 302 przedsiębiorców poniosło straty, w tym aż 207 w Bogatyni. Rafał Jurkowlaniec jako wojewoda dolnośląski, stanął na czele wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Wielokrotnie jeździł do Bogatyni, koordynując akcję ratunkową. W akcji przeciwpowodziowej uczestniczyli strażacy, policjanci oraz wojsko. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej wysłał prawie 100 funkcjonariuszy do walki z powodzią. Policja w działania zaangażowała 3806 funkcjonariuszy oraz 753 policyjnych pojazdów, 2 śmigłowce i 6 łodzi. Ponadto w akcji uczestniczyło 4675 strażaków z 736 pojazdami. Jeśli chodzi o siły zbrojne, to ponad 500 żołnierzy pomagało udrażniać drogi dojazdowe, oczyszczać przepusty wodne  i koryta rzek oraz wzmacniać wały. Mundurowi wypompowali także wodę z budynków i odbudowywali mosty i drogi. Wojsko uruchomiło most powietrzny, dzięki któremu dostarczano pomoc i transportowano ludzi.

Oprócz żołnierzy do akcji skierowano 40 pojazdów, 11 transporterów pływających, 6 śmigłowców, łodzie, cysterny, dźwigi i inny, niezbędny sprzęt specjalistyczny. Wojsko, wspomagane sprzętem z kopalni Turów, pomagało również usunąć z koryta rzeki Witki koło Radomierzyc ponad 30-tonowy most. Zerwana podczas powodzi przeprawa skutecznie tamowała przepływ wody. Dzięki akcji służb konstrukcja mostu nie uległa poważniejszym uszkodzeniom i nadawała się jeszcze do użytku. Rafał Jurkowlaniec jako wojewoda złożył wniosek do MSWiA o dopisanie Bogatyni do listy 14 gmin, które najbardziej ucierpiały w powodziach. Zaangażował się również w odbudowę ważnej dla mieszkańców Bogatyni drogi do Zgorzelca.

Prawie kilometrowy odcinek w ciągu trasy nr 352 uległ zniszczeniu po tym, jak przeszła tędy fala powodziowa z uszkodzonego zbiornika na rzece Witce. Woda  nie tylko podmyła asfalt, który w wielu miejscach popękał, ale dosłownie przecięła drogę. Do Bogatyni można było dojechać tylko od strony Czech lub Niemiec. Dopiero w momencie, gdy udało się skierować wodę z powrotem do koryta, ruszyły prace remontowe. Trasę udało się wyremontować w błyskawicznym tempie i oddaną ją do ruchu samochodowego 22 sierpnia 2010. W otwarciu trasy wziął udział Rafał Jurkowlaniec.  Dzieci rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi w Bogatyni również mogły liczyć na pomoc. Jako wojewoda Rafał Jurkowlaniec współpracował z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w sprawie kolonii dla dzieci z rodzin dotkniętych powodzią. Kuratorium zorganizowało wyjazdy dla ok. 120 osób z Bogatyni, Piechowic, Starej Kamienicy, Zagrodna, Zawidowa, Pielgrzymki, Wlenia i Nowogrodźca. Dzieci wyjechały 15 sierpnia na kolonie do Lubiatowa koło Sławy do Ośrodka Kolonijnego SABAT. Organizatorem turnusu terapeutyczno-edukacyjnego było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Oddziału Okręgowego we Wrocławiu. Dzieci trafiły pod opiekę wykwalifikowanej kwadry, wśród której byli psycholodzy i pedagodzy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.