Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Poznaj tajemnice Dolnego Śląska

Sekrety, tajemnice i zaginione skarby – Dolny Śląsk nie od dziś znany jest jako miejsce kryjące wiele niewyjaśnionych historii. Część z nich ma szansę na wyjaśnienie podczas rozpoczynającego się dziś I Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Poszukiwaczy przygód na Zamku Książ przywitał marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Co działo się na Zamku Książ w czasie II wojny światowej? Dlaczego kolekcję pereł księżnej Daisy otacza tajemnica? Co kryje historia wyznawców światła mieszkających w Karkonoszach? Gdzie czeka legendarny skarb ze Ślęży? To tylko niektóre tematy, o których podczas serii spotkań na Zamku Książ opowiadać będą  naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy. W sumie podczas trzech dni festiwalu odbędzie się 25 arcyciekawych wykładów. Na opowiadaniu jednak się nie skończy. Uczestnicy festiwalu zobaczą również 15 filmów dokumentalnych, a wśród nich m.in. „Riese – Tajemnice wykute w skale” oraz wyprodukowany w 1922r. obraz „Nosferatu – symfonia grozy”opowiadający historię hrabiego Orloka znanego jako wampir – Nosferatu, który dla utrzymania przy życiu musi odżywiać się ludzką krwią.

Pasjonaci rekonstrukcji historycznych również znajdą coś dla siebe. Podczas dwudziestominutowego widowiska będzie można cofnąć się w czasie, do ostatnich dni drugiej wojny światowej. W programie przewidziane jest m.in. zajęcie zamku Książ przez wojska Wehrmachtu, a następnie odbicie zamku przez oddział wojsk powietrzno-desantowych amerykańskiej armii generała Pattona. W sumie widzowie zobaczą dwie fabularyzowane rekonstrukcje walk, z efektami pirotechnicznymi, przy udziale wojsk amerykańskich i niemieckich.

Wiele emocji powinno także dostarczyć zwiedzanie dawnego Muzeum Medycyny Sądowej, gdzie oczom widzów ukaże się niezwykła kolekcja: przedwojenne preparaty anatomiczne, pętle wisielcze, nietypowa broń, amatorsko wykonane pasy cnoty, narzędzia zbrodni.

I Dolnośląski Festiwal Tajemnic jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu lat promującej region dolnośląski i jego „tajemniczość”.

Samorząd Dolnego Śląska jest współorganizatorem Festiwalu Tajemnic. Urząd Marszałkowski przeznaczył na pomoc w organizacji 35 tys. zł, a marszałek Rafał Jurkowlaniec objął festiwal honorowym patronatem.

***

Sekrety Dolnego Śląska stały się znakiem rozpoznawczym naszego regionu również z powodu kampanii „Tajemniczy Dolny Śląsk” prowadzonej przez Urząd Marszałkowski od lutego 2012r. W filmie inaugurującym  kampanię „wystąpił” Zamek Książ (zobacz), a w kolejnych spotach pt. „Dolny Śląsk. Dotknij tajemnicy” (zobacz) równie ciekawe miejsca w całym województwie m.in. Zamek Czocha i opactwo cystersów w Henrykowie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.