Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Przy śniadaniu o inwestycjach

sniadanie3Wykorzystanie potencjału dróg S3 i S5, budowa hal pod wynajem dla inwestorów oraz rozwój stref aktywności gospodarczej – to główne tematy poruszane podczas śniadania prasowego z Iloną Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, które odbyło się dziś w siedzibie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. W spotkaniu, oprócz wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik i przedstawicieli trzech dolnośląskich stref ekonomicznych: legnickiej, kamiennogórskiej i wałbrzyskiej, nie zabrakło też samorządowców zaangażowanych w rozwój gospodarczy regionu. O planach pobudzania potencjału gospodarczego w gminach opowiadali: Emilian Bera – burmistrz Jawora, Stanisław Longawa – wójt gminy Kłodzko oraz Robert Lewandowski – burmistrz Żmigrodu.
 
- Strefy ekonomiczne nie są miejscami zarezerwowanymi tylko dla dużych koncernów. To mają być raje dla małych i średnich przedsiębiorstw szukających najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Mechanizm działania stref ekonomicznych jest uniwersalny. Dziś pokazujemy, że warto budować w nich swój kapitał. Doskonale wiedzą też o tym samorządowcy, którzy dzięki swojej otwartości i ciężkiej pracy pozyskują wspólnie ze strefami firmy dające niezwykle potrzebne, nowe miejsca pracy – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

W trakcie spotkania Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Gospodarczej przedstawił plany rozwoju LSSE zakładające budowę hal pod wynajem m.in. w Głogowie oraz projekt włączenia do strefy ok. 650 ha terenów inwestycyjnych położonych na terenie miast Zgorzelec i Wrocław oraz gmin: Iłowa, Jawor, Męcinka, Miękinia, Radwanice oraz Złotoryja.

- Najwięcej, bo ok. 424 ha chce przyłączyć do LSSE Jawor. Wraz z 36 ha, którymi dysponuje gmina Męcinka, obszar ten ma szansę stać się jednym z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w kraju. Władze Jawora i Męcinki podjęły już stosowne uchwały, w których wyraziły zgodę na włączenie gruntów w obręb LSSE – mówił w trakcie spotkania Rafał Jurkowalniec, prezes LSSE.

Ostateczna decyzja w sprawie włączenia gruntów do Strefy będzie należała do Ministerstwa Gospodarki. Pozyskanie i rozwój gospodarczy jaworskich terenów to jeden z elementów projektu „S3-Droga Wielkich Możliwości”, który zakłada stworzenie obszaru aktywności inwestycyjnej w pasie trasy S3, z północy na południe kraju.

Zarówno Jawor, jak i Męcinka posiadają atrakcyjne grunty inwestycyjne w pasie powstającej drogi ekspresowej S3. Za kilka lat będzie przebiegała tutaj trasa o ogromnym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości. Tak dobrze skomunikowany obszar inwestycyjny będzie z pewnością magnesem dla firm, które zechcą tu zainwestować i stworzyć nowe miejsca pracy.

Plan rozwój tej części regionu zakłada stworzenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która będzie włączona w obręb Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Projekt „S3-Droga Wielkich Możliwości” i powstanie DSAG-u daje Jaworowi nowe szanse. Sąsiedztwo tras A4, S3 i bezpośrednie połączenie kolejowe z Niemcami czyni z nas „łakomy kąsek” dla firm szukających miejsca do prowadzenia swojego biznesu. Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej ma być takim właśnie terenem, na którym inwestorzy znajdą idealne warunki do prowadzenia swojego biznesu, a nasi mieszkańcy nowe miejsca pracy – mówił dziś we Wrocławiu, Emilian Bera – burmistrz Jawora.

Dzisiejsze spotkanie było też okazją do zapoznania się z doświadczeniami w pozyskiwaniu inwestorów trzech stref ekonomicznych. O niezwykle ważnym i odpowiadającym na potrzeby inwestorów projekcie budowy hal „pod klucz” mówił Teodor Stępa, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. WSSE wybudowała już cztery tego typu hale w Bolesławcu, Wałbrzychu, Nowej Rudzie i Kłodzku. Kolejne planowane są w Dzierżoniowie i we Wrześni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.