Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Przylądek Nadziei w budowie

Kamień węgielny pod budowę Przylądka Nadziei wmurowany! Prace idą pełną parą, tak aby w 2015r. mali pacjenci mogli przenieść się z przedwojennego budynku do nowoczesnej klinki przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej wziął udział m.in. marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Pięć kondygnacji, 12,8 tys. m2 powierzchni, przestronne sale, świetlica, biblioteka, plac zabaw, park i hotel dla rodziców pacjentów – tak nowoczesnego szpitala dla chorych na nowotwory dzieci w Polsce jeszcze nie ma. Aby mogły wyzdrowieć potrzeba nie tylko świetnych specjalistów ale też budynku o najwyższym standardzie. Stara, przedwojenna klinika przy ulicy Bujwida we Wrocławiu nie nadaje się do użytkowania. Ciągłe remonty, pękające ściany, spadające stropy i przeciekający dach to z pewnością nieodpowiednie warunki do leczenia chorych dzieci.

Dzięki wieloletnim staraniom władz kliniki, wsparciu Ministerstwa Zdrowia, zaangażowaniu wielu osób – w tym także anonimowych darczyńców „Przylądek Nadziei” powstanie. Koszt budowy obiektu to 100 mln zł. 85 mln zł pochodzi ze środków unijnych, 15 mln zł dołożyło Ministerstwo Zdrowia. Projekt budowlany kliniki, który kosztował 2,5 mln zł sfinansowała „Fundacja na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i przekazała w darowiźnie Uniwersytetowi Medycznemu. W dalszym ciągu trwa zbiórka pieniędzy na wyposażenie „Przylądka”.

Klinika przy ul. Bujwida przyjmuje rocznie 2 tysiące pacjentów. Wykonuje się w niej ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku przeprowadzanych u dzieci w Polsce. Pod okiem najlepszych specjalistów w kraju do zdrowia wraca ponad 80% chorych. To jeden z najlepszych wskaźników wyleczalności w Polsce. Historia fatalnych warunków w jakich ratowane są dzieci jest dobrze znana mieszkańcom Dolnego Śląska i całej Polski. W akcję pomocy na rzecz budowy „Przylądka Nadziei” zaangażowali się m.in. artyści, dziennikarze i sportowcy. Wśród nich Martyna Wojciechowska, Paweł Rańda czy Piotr Rubik.

Możliwość komentowania jest wyłączona.