Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Puchar Świata wraca na Dolny Śląsk

Największe gwiazdy narciarstwa biegowego przyjechały do Szklarskiej Poręby walczyć o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata FIS. Przez minione dwa dni (18-19.01) oczy całego narciarskiego świata zwrócone były właśnie na Polanę Jakuszycką i Dolny Śląsk. Bohaterką publiczności została triumfatorka biegu na 10 km stylem klasycznym, Justyna Kowalczyk. Marszałek Rafał Jurkowlaniec pogratulował zwyciężczyni zwycięstwa i podziękował jej za wspaniały występ.


W rywalizacji na Polanie Jakuszyckiej wzięły udział zawodniczki i zawodnicy z 23 krajów i 4 kontynentów. Dla wielu była to generalna próba przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które rozpoczną się 7 lutego w Soczi. Do Szklarskiej Poręby przyjechała światowa czołówka, w tym czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli – Justyna Kowalczyk.

Sobota była dniem sprintów techniką dowolną kobiet i mężczyzn. Świetną formę pokazała Sylwia Jaśkowiec, która była o włos od podium i w finale zajęła 4. miejsce. Najlepsza na dystansie 1,5 km okazała się Amerykanka Kikkan Randall, a wśród mężczyzn Kanadyjczyk Alex Harvey. Kibice zgromadzeni na Polanie Jakuszyckiej z niecierpliwością oczekiwali na niedzielny bieg na 10 km stylem klasycznym – specjalność Justyny Kowalczyk.

W niedzielę punktualnie o 12:45 najlepsze biegaczki narciarskie na świecie stanęły na starcie. Od początku wszystko szło po myśli polskiej „Królowej Śniegu”. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli zdominowała rywalki i zdecydowanie wygrała bieg. Puchar Świata w Szklarskiej Porębie zakończyła uroczystość z okazji 31. urodzin Justyny Kowalczyk, było tradycyjne „Sto lat” odśpiewane przez kibiców na Polanie Jakuszyckiej, biało-czerwony tort i kwiaty wręczone jubilatce przez marszałka Rafała Jurkowlańca i wicemarszałka Jerzego Łużniaka.

Dolny Śląsk już po raz drugi jest gospodarzem zawodów o punkty Pucharu Świata FIS. Pierwsze, historyczne zawody w narciarstwie biegowym odbyły się w Szklarskiej Porębie w 2012r. Rozpoczynający się dziś Puchar Świata to największa impreza sportowa, jaka w 2014 roku rozegra się na Dolnym Śląsku. Współorganizatorem zawodów jest samorząd Województwa Dolnośląskiego. Marszałek Jurkowlaniec, jednocześnie przewodniczący Komitetu Honorowego Pucharu Świata, od początku wspierał starania Szklarskiej Poręby i Jakuszyc o organizację tych zawodów. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył na organizację Pucharu Świata w 2014r. 600 tys. zł.

Samorząd Dolnego Śląska inwestuje w rozwój sportów zimowych w naszym regionie. W lutym 2013r. Szklarska Poręba i czeski Harrachov podpisały list intencyjny ws. wspólnej organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w 2016 roku (tzw. Nordic Festival). W obu miastach rozegrane zostałyby konkurencje biegowe, w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

***

Zorganizowane w 2012r. zawody FIS w narciarstwie biegowym przyciągnęły na Dolny Śląsk tysiące kibiców z różnych krajów świata. Władze województwa postanowiły wykorzystać ten sukces dążąc do tego, aby Szklarska Poręba na stale gościła zawody organizowane przez FIS. Polski Związek Narciarski w porozumieniu podpisanym z województwem dolnośląskim w maju 2012r. obiecał wnioskować do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o przyznanie Szklarskiej Porębie wyłączności na organizację Pucharu Świta w Polsce do 2020 roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.