Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Rybacy uczą się zawodu

Technik rybactwa śródlądowego – to nowy kierunek nauczania w Miliczu. Przyszli specjaliści w tej branży kształcić się będą w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – Dolina Baryczy i Stawy Milickie to teren, na którym tradycje rybackie obecne są od kilku wieków. W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec, który gratulował uczniom wyboru ścieżki zawodowej.

Wysoki poziom kształcenia, praktyki w Stawach Milickich SA, zapewnione zakwaterowanie w internacie i stypendia dla najlepszych uczniów, a po zakończeniu nauki gwarancja przyjęcia ok. 20% absolwentów w milickiej spółce – tak wygląda oferta edukacyjna dla uczniów, którzy zdecydują się zostać technikami rybactwa śródlądowego.

Klasa liczy piętnaście osób – dziesięciu chłopców i pięć dziewcząt. Jej utworzenie związane jest z rozwojem sektora rybactwa w Dolinie Baryczy. Stawy Milickie słyną z hodowli karpia milickiego i tradycji rybackich. Przez wiele lat były jednak niedoinwestowane. Spowodowało to znaczący spadek hodowli ryb i degradację stawów. Dziś, dzięki wsparciu m.in. zarządu województwa dolnośląskiego i środków unijnych, potencjał hodowlany spółki rośnie.

W ubiegłym roku spółka Stawy Milickie S.A. rozpoczęła rekultywację stawów. Modernizowany jest park maszynowy i tworzone nowe miejsca pracy. Plany spółki są ambitne. Celem jest powrót do krajowej czołówki producentów ryb z udziałem ok. 30% w rynku. Planowana produkcja w 2014r. to ok. 1500 ton karpia oraz innych gatunków ryb.

Specjalistyczna kadra rybacka jest niezbędnym elementem realizacji tych planów i utrzymania hodowli na wysokim poziomie w przyszłości. Wielu rybaków Stawów Milickich jest w podeszłym wieku. Potrzeba więc młodych ludzi, którzy będą uczyć się od najlepszych w Polsce specjalistów, od lat pracujących w sektorze rybactwa.

Nadchodzące lata to kolejna duża szansa na rozwój obszarów związanych z akwakulturą. W latach 2014-2020 UE zakłada przeznaczenie znacznych środków finansowych na wsparcie rybactwa śródlądowego. – Otwarcie kierunku szkolącego techników rybactwa śródlądowego pozwoli na wykształcenie specjalistów, którzy mamy nadzieję będą wsparciem dla całego sektora w Polsce podtrzymując doskonałe tradycje rybactwa milickiego. Starosta Milicki odpowiedział na naszą prośbę i podjął się utworzenia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół w Miliczu. W imieniu Stawów Milickich mogę obiecać, że najlepsi absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w spółce –przekonuje Sławomir Mazurek, Prezes Stawów Milickich S.A.

Miliccy absolwenci będą należeć do wąskiej grupy ekspertów w dziedzinie rybactwa, dlatego nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w różnych częściach Polski, nie tylko w Dolinie Baryczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.