Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Siłacze wracają do Wrocławia

Po stu latach stolica Dolnego Śląska po raz kolejny gości najlepszych sztangistów na świecie. 59 reprezentacji narodowych, prawie 400 zawodników, a wśród nich najlepsza polska piętnastka, kadra szkoleniowa z całego świata i tydzień zmagań na najwyższym poziomie – to wszystko już od niedzieli we Wrocławiu. W uroczystym otwarciu IWF Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów wzięli udział m.in.  minister sportu i turystyki Joanna Mucha, Irena Szewińska reprezentująca Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec.

W 1913 roku w mieście Breslau, w dopiero co oddanej do użytku Hali Ludowej, odbyły się 19. Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów. Sto lat później obiekt ten stał się areną kolejnych zmagań najlepszych sztangistów na świecie. To ogromne wyróżnienie, powód do dumy i wielkie wyzwanie organizacyjne.

Polska reprezentacja liczy siedem kobiet i ośmiu mężczyzn. W jej skład weszli m.in. Adrian Zieliński, zwycięzca ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich, Bartłomiej Bonk – brązowy medalista z Londynu, Marcin Dołęga – trzykrotny mistrz świata oraz mistrzyni Europy – Sabina Bagińska.

W pierwszym dniu imprezy rywalizowały kobiety w kategorii 48 kg oraz mężczyźni w grupie 56 kg. Szanse medalowe polskiego zespołu są bardzo duże. Warto przypomnieć, że Dolny Śląsk ma także bogate tradycje w tej dyscyplinie sportu. Mieczysław Nowak – wywalczył brązowy medal na igrzyskach w Tokio, a potem złoty medal na mistrzostwach świata w USA. Marek Gołąb, Mariusz Jędra, Stefan Leletko, Ireneusz Paliński czy Mirosław Chlebosz – to osoby związane z Dolnym Śląskiem, które zapisały się w historii podnoszenia ciężarów.

Wysokie lokaty na mistrzostwach świata zdobywał też Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa dolnośląskiego. Czterokrotnie występował na mistrzostwach świata, gdzie zajmował miejsca od 12 do 5.

Honorowy Patronat nad IWF Mistrzostwami Świata w Podnoszeniu Ciężarów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W komitecie honorowym znalazł się m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, który przekazał na organizację imprezy 300 tys. zł., Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Minister Gospodarki Janusz Piechociński oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zmagania sztangistów są relacjonowane przez stacje TVP i Eurosport. Karnety na imprezę kosztują 50 i 60 zł, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów ma zostać przekazany na leczenie jednej z córek naszego olimpijskiego mistrza z Londynu – Bartłomieja Bonka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.