Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Spotkanie z Konsul Generalną USA

Ellen Germain, Konsul Generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie rozpoczęła służbę dyplomatyczną w naszym kraju w sierpniu tego roku. Obecnie przebywa z wizytą na Dolnym Śląsku i dziś spotkała się z marszałkiem Rafałem Jurkowlańcem.  

Najważniejszymi tematami jakie obie strony poruszyły podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego były perspektywy współpracy między Dolnym Śląskiem i Stanami Zjednoczonymi a także kondycja działających na Dolnym Śląsku firm z kapitałem amerykańskim. To pierwsze spotkanie Ellen Germain z władzami Województwa Dolnośląskiego. Przyjazd na Dolny Śląsk to dopiero druga wizyta w krótkiej kadencji Pani Konsul. 11 września br. Ellen Germain przyjechała do Kielc gdzie wzięła udział w obchodach rocznicy zamachów na WTC.

Na terenie Dolnego Śląska działa obecnie wielu inwestorów z amerykańskim kapitałem, są to m.in. tacy „giganci” jak Google, 3M, Whirpool Polar S.A., jak i Wabco, PepsiCo, Gates Polska, Cargill, McDonalds, American Restaurants, PM Poland, US Pharmacia, American Axle & Manufacturing.

W lutym  2012 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu Dolnego Śląska z poprzednim Konsulem Generalnym USA w Krakowie Allen S. Greenbergiem. Konsul wziął wówczas udział w otwarciu nowego terminala wrocławskiego lotniska.

***

Z uwagi na oddalenie geograficzne bieżąca współpraca polskich i amerykańskich samorządów gospodarczych jest ograniczona i sprowadza się do kontaktów z działającymi na terenie USA polonijnymi izbami gospodarczymi. Najbardziej aktywna w tej dziedzinie jest działająca w Chicago Polish – American Chamber of Commerce. Obie strony podejmują również próby nawiązania współpracy między polskimi województwami (m.in. podkarpackim i małopolskim), a władzami obszarów zamieszkiwanych przez duże skupiska Polonii amerykańskiej (np. Illinois).

Możliwość komentowania jest wyłączona.