Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Święto kina na Dolnym Śląsku

Już od dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczyna się wielkie święto filmu dokumentalnego. W ramach wrocławskiej edycji Planete+ Doc Film Festiwal w ciągu tygodnia pokazanych zostanie 50 premierowych filmów. Marszałek Rafał Jurkowlaniec symbolicznie otworzył festiwal i zaprosił widzów do kina.

Wrocławską edycję festiwalu PLANETE + DOC otworzył pokaz filmu „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz”, którego reżyserem jest gość specjalny tegorocznego festiwalu, Peter Mettler. Ten kanadyjski reżyser to jeden z największych wizjonerów współczesnego kina dokumentalnego. Kinomani będą mieli niepowtarzalną okazję spotkania z Mettlerem w piątek 17 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

10. edycja Planete+ Doc Film Festival trwać będzie do 12 do 19 maja. Wrocław i Warszawa podzielą się w tych dniach mianem filmowej stolicy Polski. Organizatorzy przygotowali w tym roku moc atrakcji: zaprezentowanych zostanie ok 50 najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, będą spotkania z twórcami, koncerty, wystawy oraz debaty o ekologii.  Autorzy najlepszych filmów powalczą o Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i 3000 euro. Poza Peterem Mettlerem Dolny Śląsk odwiedzą ważni twórcy kina dokumentalnego. Uczestnicy Festivalu zobaczą niezwykłą wystawę lightboksów twórcy, najnowsze filmy Bartka Konopki, Macieja Dygasa oraz Anki i Wilhelma Sasnali. Odbędą się też debaty z ekspertami i przedstawicielami świata filmu, warsztaty filmowe Canon Cinema EOS oraz koncert gwiazd alternatywnego rocka – zespołu Efterklang.

W ramach internetowej edycji festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć za darmo – na platformie iplex.pl – wybrane filmy prezentowane na festiwalu w poprzednich latach.

Filmowe święto dokumentu, które w ciągu swojej dziesięcioletniej historii zasłużyło na tytuł „Najważniejszego międzynarodowego wydarzenia filmowego roku w Polsce” (wg. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) w tym roku – po raz drugi – odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska. Po raz kolejny marszałek Rafał Jurkowlaniec objął patronatem imprezę i ufundował nagrodę - Grand Prix Dolnego Śląska i 3 tys. euro. Zawalczy o nią 18 najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata startujących również w konkursie głównym o Nagrodę Millennium. Laureata Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego wybierze jury wrocławskiej edycji festiwalu, w którym zasiądą: Stanisław Bereś, Paweł Jarodzki oraz Kinga Wołoszyn-Świerk.  W ubiegłym roku Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymał film „5 rozbitych kamer”, który został także laureatem Nagrody Millennium (nagrody głównej Festivalu) dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego.

Wszystko wskazuje na to, że PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na stałe zagości w dolnośląskiej przestrzeni kulturalnej. Organizatorzy planują rozwijać festiwal w stronę multimedialnego święta sztuki dokumentalnej, z uwzględnieniem wystaw zdjęć uznanych artystów, warsztatów filmowych i dziennikarskich. W planach mają też następne nagrody filmowe i program edukacyjny dla szkół średnich i wyższych Województwa Dolnośląskiego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.