Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Twardogóra – nowe boisko lekkoatletyczne

 

Dziś centrum sportowo – rekreacyjne Twardogóry wzbogaciło się o kolejny obiekt. Boisko lekkoatletyczne przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 przeszło gruntowną modernizację. W uroczystym otwarciu kompleksu wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec. To już piąte boisko w naszym województwie wybudowane w ramach unikatowego w kraju programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”.

Dolny Śląsk inwestuje w uzdolnioną młodzież! Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Nr 1 w Twardogórze mogą od dziś korzystać ze zmodernizowanego boiska lekkoatletycznego. Boisko wraz z pobliską halą sportową tworzą centrum sportowo – rekreacyjne dla ponad 700 dzieci z Twardogóry i okolic. Gruntowny remont boiska lekkoatletycznego to efekt programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 662 tys. zł, z czego 331 tys. to dotacja budżetu województwa.

W skład boiska lekkoatletycznego w Twardogórze wchodzą:

- czterotorowa bieżnia o długości 200 m z nawierzchnią syntetyczną,

- sześciotorowa bieżnia do sprintu o długości 60 m z nawierzchnią syntetyczną,

- stanowisko do pchnięcia kulą,

- klatka do rzutu młotem i dyskiem,

- skocznia w dal,

- skocznia wzwyż,

- koło do pchnięcia kulą,

- trawiaste boisko do piłki nożnej,

Dodatkowo wybudowano trybuny, a boisko zostało ogrodzone i oświetlone.

Wyremontowane boisko będzie służyło jako miejsce treningów m.in. uczniom z Gimnazjum nr 1, którzy należą do czołówki w rywalizacji lekkoatletycznej prowadzonej przez Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk. Podczas dzisiejszej uroczystości marszałek Rafał Jurkowlaniec pogratulowali młodzieży tak wspaniałego kompleksu, a młodym sportowcom życzył dalszych sukcesów. Uroczystość zakończyły zawody lekkoatletyczne z udziałem uczniów.

W sumie związku z uruchomieniem programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” w 2013r. do 16 jednostek samorządu terytorialnego z regionu trafiło 5 mln zł (lista poniżej). Przyznane miastom i gminom dotacje z budżetu województwa wahały się od 200 do 340 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom do końca 2013r. na Dolnym Śląsku powstanie aż 16 takich boisk lekkoatletycznych. Program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” będzie kontynuowany przez następne dwa lata. Tym samym do końca 2015 roku w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu to około 600 tys. zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacają samorządy.

***

Samorząd województwa przeznaczył również 10 tys. zł a Ministerstwo Sportu i Turystyki 60 tys. zł. na realizację programu „Upowszechnianie Królowej na Dolnym Śląsku”. Dzięki tym pieniądzom na wszystkich 16 kompleksach lekkoatletycznych, które zostaną ukończone w tym roku, pracować będzie 27 trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego. Profesjonalne zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych i gimnazjów. Tematyka zajęć obejmuje m.in. nauczanie techniki biegu przez płotki, pchnięcia kulą i skoku w dal. Plan został opracowana tak, aby uczestnicy poznali zasady jakimi rządzą się poszczególne konkurencje lekkoatletyczne. Za realizację programu szkolenia młodzieży na boiskach lekkoatletycznych odpowiada Dolnośląska Federacja Sportu przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zajęcia odbywają się bezpłatnie 3 razy w tygodniu, między godz. 14.30 i 16.00, w dwóch grupach pod okiem specjalistów z kwalifikacjami kierunkowymi lub pedagogicznymi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.