Rafał Jurkowlaniec Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiegotelefon: + 48 76 727 74 70
email: kontakt@rafal-jurkowlaniec.pl

Rafał Jurkowlaniec
Wałbrzyska strefa dołączyła do DKM

dkm_1Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny (DKM), zyskał kolejnego Partnera – Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest-Park”. Uroczystość podpisania porozumienia o współpracy w ramach Klastra pomiędzy WSSE „Invest-Park” a liderem DKM  – Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, odbyła się we wtorek, 3 listopada br. w Zamku Książ. Tym samym do grona kilkudziesięciu partnerów przedsięwzięcia, jako lider wspierający, dołączyła największa strefa ekonomiczna w kraju. Wszystko po to, aby jeszcze efektywniej pracować na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej w regionie.

 

Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to wspólny projekt Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., wiodących przedstawicieli branży motoryzacyjnej, Politechniki Wrocławskiej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwa Gospodarki. To też pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku, które połączyło firmy i instytucje chcące pracować na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej, otwarte na wymianę wiedzy, doświadczeń i budowanie silnej pozycji na arenie międzynarodowej.

 

Projekt powołania klastra motoryzacyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to naturalna konsekwencja przeważającej liczby firm z branży automotive w strefie. To tutaj działalność gospodarczą  prowadzą przedsiębiorstwa takie jak Volkswagen Motor Polska, SITECH, Gates, BASF Polska czy Pittsburgh Glass Works. Działalność klastra uroczyście zainaugurowano w listopadzie ubiegłego roku. Dziś w gronie jego partnerów jest już kilkadziesiąt podmiotów – w tym firmy (nie tylko z terenu LSSE), samorządy, instytucje otoczenia biznesu oraz ośrodki badawczo-naukowe.

 

- Obecność WSSE „Invest-Park” w klastrze to także nasze wspólne zaproszenie dla inwestorów  obecnych w wałbrzyskiej strefie do udziału w naszej inicjatywie. Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to doskonała szansa na poznanie się, zdobycie cennych kontaktów i realizowanie wspólnych, innowacyjnych projektów. Chociaż wiele z firm obecnych w klastrze na co dzień konkuruje ze sobą, to okazuje się, że spotykając się w ramach klastra potrafią planować wspólne zakupy, szkolenia i rozmawiać z potencjalnymi podwykonawcami – przekonuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W ramach Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego odbyły się m.in. spotkania w firmach będących partnerami klastra oraz warsztaty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” jest 29 podmiotem, który dołączył do DKM. Strefa posiada tereny inwestycyjne w 48 lokalizacjach Polski południowo – zachodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie Czech i Niemiec. Obszar WSSE to blisko 3 tys. ha, w tym 1300 ha  jest wciąż dostępnych dla potencjalnych inwestorów. Podobnie jak w przypadku Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w WSSE istnieje wiele firm z branży motoryzacyjnej. Stworzyły one ok. 18 tys. miejsc pracy, zrealizowały 65 inwestycji i zainwestowały ok. 9,8 mld zł.

 

- Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to inicjatywa, która ma łączyć. Uznaliśmy, że potencjał Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” można z powodzeniem wykorzystać w ramach projektu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mamy wspólny cel – wspierać branże automotive i dzielić się wiedzą. Razem możemy osiągnąć więcej – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

 

Lista Partnerów Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego:

  1. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
  2. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”

3.      Gmina Polkowice

4.      BASF Polska Sp. z o.o.

5.      Faist Chemtec Sp. z o.o.

6.      Fiuka Polska Sp. z o.o.

7.      Gates Polska Sp. z o.o.

8.      Haerter Technika Wytłaczania Sp. z o.o. SK

9.      HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp.z o.o.

10.    Pittsburgh Glass Works Polans Sp. z o.o.

11.   Plasticos Durex Polska Sp. z o.o.

12.   Sanden Manufacturing Poland Sp. z o.o.

13.   Schurholz Polska Sp. z o.o.

14.   Sitech Sp. z o.o.

15.   VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. zo.o.

16.   Voestalpine Rotec Sp. z o.o.

17.   Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.

18.   Vorwerk Dichtungssysteme Polska Sp. z o.o.

19.   Wezi-tec Sp. z o.o.

20.   Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o.

21.   Politechnika Wrocławska

22.   Agencja Rozwoju Regionalnego Arleg

23.   Gotec Polska Sp. z o.o.

24.   Hicron Sp. z o.o.

25.   Aircom Automotive Sp.  o.o. Sp. k.

26.   Nysa Zakład Pojazdów S.A.

27.   Hester Sp. z o.o.

28.   GEMINI-TECH Sp. z o.o.

29.   NOT Legnica

Klastrowi patronują także Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.